До відома жителів громади!

Про заходи профілактики щодо недопущення занесення та поширення збудника грипу птиці на території Вознесенського району

Епізоотична ситуація у світі щодо грипу птиці напружена, зокрема з вересня по грудень 2022 року в країнах Європи зареєстровано 763 спалахи високо патогенного грипу птиці в 23 країнах, у т.ч. що межують з Україною (Угорщина -13 , Польща - 1, Молдова - 1), в березні місяці 2023 року зареєстровано спалах грипу птиці в Аргентинській республіці, враховуючи шляхи міграції цільових видів дикої перелітної птиці, військові дії, які можуть впливати на розширення зони високого ризику виникнення грипу птиці, значну концентрацію поголів'я птиці, існує високий ризик занесення та розповсюдження грипу птиці в Україні в період весняної міграції 2023 року. 

Грип птиці - гостра контагіозна вірусна інфекція птахів, яка характеризується загальним пригніченням, набряками, ураженням респіраторних органів та шлунково-кишкового тракту. До грипу сприйнятлива домашня, синантропна та дика перелітна птиця. Зрідка ці віруси грипу можуть заразити інші біологічні види, зокрема свиней і людей. Грип птиці - відноситься до транскордонних захворювань, поширення яких неможливо зупинити тільки обмеживши переміщення товарів через кордон, основними переносниками та джерелом розповсюдження інфекції є перелітні водоплавні птахи. При виникненні захворювання встановлюються обмеження на експорт птахопродукції з території країни, що разом із заходами з ліквідації хвороби (карантин, зонування, умертвіння птиці, дезінфекція) завдає значних економічних збитків як державі так і виробникам.

На території Вознесенського району розташовані водойми (ставки, річки тощо) де можуть зупинятись дикі мігруючі птахи, що може призвести до передачі вірусу синантропній птиці (ворони, голуби, горобці, синиці, граки та інші) та свійській птиці через безпосередній контакт. Найбільш ефективними заходами направленими на мінімізацію ризиків поширення грипу птиці в Україні є дотримання вимог біобезпеки, як в комерційних, так і в особистих селянських господарствах, а у випадку захворювання - своєчасне реагування та здійснення заходів з локалізації та ліквідації захворювання. 

Для мінімізації ризиків занесення грипу птиці в особисті селянські господарства, власники птиці повинні забезпечувати виконання Ветеринарно-санітарних вимог утримання птиці, зокрема: 

- при вході у приміщення (вольєр), де утримується птиця, необхідно обладнати дезкилимки та періодично заправляти їх дезрозчинами; 

- щоденно проводити клінічний огляд птиці; 

- переодягатися перед входом та виходом у приміщення (вольєр), де утримується птиця; 

- мінімізувати контакт з дикою та синантропною птицею;

 - птицю утримувати ізольовано (у закритих приміщеннях, критих вольєрах тощо); 

- не допускати вільного вигулу птиці на вигонах, водоймах; 

- не допускати контакту домашньої птиці з синантропною та особливо з дикою перелітною птицею;

 - проводити ретельну очистку пташника (2-3 рази на тиждень), побілку стін та сідал;

 - негайно інформувати державні установи ветеринарної медицини про захворювання птиці, її загибель (вимушений забій) або невластиву поведінку. 

З метою своєчасного реагування на надзвичайні ситуації, пов'язані з гостроінфекційними захворюваннями птиці та вжиття заходів, направлених на мінімізацію ризиків поширення грипу птиці в Миколаївській області та на виконання розпорядження Головного державного ветеринарного інспектора України від 18.11.2022 № 56, рекомендувати власникам птиці не допускати контакту домашньої птиці з дикими птахами, не допускати домашню птиюі до відкритих водойм, не допускати розробки мисливських трофеїв на території приватних дворів та згодовування відходів від них домашнім тваринам, утримувати птицю у закритих приміщеннях або місцях недоступних для диких птахів та синантропної птиці.