Роз'яснення для ВПО

Роз’яснення для внутрішньо переміщених осіб стосовно надання медичної допомоги за тимчасовим місцем проживання


Згідно статті 49 Конституції України кожен має право на охорону здоров’я, медичну допомогу та медичне страхування. У державних і комунальних закладах охорони здоров’я медична допомога надається безоплатно.

Згідно з ч. 1. ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», вимушені переселенці мають право на забезпечення лікарськими засобами у випадках та порядку, визначених законодавством та на надання необхідної допомогу в державних та комунальних закладах охорони здоров’я.

Згідно ст. 38 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров’я» кожний пацієнт, який досяг 14-ти років і який звернувся на надання йому медичної допомогу, має право на вільний вибір лікаря, якщо останній може запропонувати свої послуги, та вибір методів лікування відповідно до його рекомендацій. Кожен пацієнт має право, коли це виправдано його станом, бути прийнятим у будь-якому закладі охорони здоров’я за своїм вибором, якщо цей заклад має можливість забезпечити відповідне лікування.

Наказом МОЗ України від 17.03.2022 № 496 "Деякі питання надання первинної медичної допомоги в умовах воєнного стану” встановлено, що заклади ПМД зобов’язані забезпечити: 

1) ведення обліку переміщених осіб, які звертаються для отримання первинної медичної допомоги, за формою, що додається;

2) надання первинної медичної допомоги та медичної допомоги пацієнтам у невідкладному стані з числа переміщених осіб;

3) проведення вакцинації відповідно до вимог календаря профілактичних щеплень.

Враховуючи викладене, після отримання довідки про взяття на облік ВПО, внутрішньо переміщена особа відповідно до законодавства має право отримати необхідну медичну  допомогу за новим місцем проживання.

Місцеві ограни виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, в межах своєї компетенції, забезпечують надання медичних послуг для ВПО у комунальних закладах охорони здоров’я, які знаходяться у відповідному населеному пункті.


Згідно роз’яснення Національної служби здоров’я України від 16.04.22 року під час дії воєнного стану громадяни, які переїхали до безпечних місць та не мають зв?язку зі своїм сімейним лікарем, терапевтом або педіатром, можуть отримати рецепт в найближчому центрі надання первинної медичної допомоги. Укладати нову декларацію не потрібно.

Пацієнту без декларації сімейний лікар може виписати електронний або паперовий рецепт на ліки проти бронхіальної астми, діабету ІІ типу, серцево-судинних захворювань. А також на ліки при нецукровому діабеті та інсулін, якщо раніше пацієнт отримав план лікування у ендокринолога.

За наявності рецепту ВПО отримають необхідні ліки безоплатно або з невеликою доплатою, якщо вартість препарату перевищує визначену державою ціну.

Водночас це не стосується інсулінів.

Під час війни всі аптеки, які беруть участь у програмі "Доступні ліки", відпускають інсуліни повністю безкоштовно.